Recept za sir od indijskih oraha sam već podelila sa vama i raduje me da vam se dopao. Posebno mi je drago kada čujem da ga neko redovno sprema ili još bolje, kada mi pošalje novootkriveno korišćenje tog sira u raznim receptima, pa me inspiriše da ih i ja isprobam.
Dok je sir od indijskih oraha mekši i pogodniji za mazanje, ovaj od badema se savršeno seče, čak i na tanje kriške a fino se i renda. Ukusom me najviše podseća na fetu, posebno ako se malo više usoli. Sam proces pripreme je veoma sličan onom od indisjkih oraha ali za razliku od njega, nije sirov. Zašto? Zato što je blago zapečen, kako bi dobio željenu tvrdoću. Sigurna sam da bi se ovo moglo postići i dehidriranjem ali ja, na žalost, (još uvek) ne posedujem dehidrator. Ukoliko neko pokuša- molim da mi javi utiske. 🙂
Sir od badema je prvi veganski sir koji sam pravila i dugo vremena sam samo njega spremala, a onda sam počela da eksperimentišem sa indijskim orasima, suncokretom, brazilskim orahom.. Badem je ukusan, nutritivno bogat, dostupan i pristupačan. Jedina mana badema u pripremi ovog sira je – ljuska, koja nam ne treba (jer želimo da sir bude beo i da se fino izblenda te da bude ujednačene teksture). Sirovi bademi se svakako natapaju da bi nabubrili i omekšali, a i ljuska se tada lakše oguli. Možda izgleda zahtevnije nego što zaista jeste ali ovo guljenje badema može biti lepa prilika da angažujete dečije ručice da vežbaju sitnu motoriku 🙂 ili da vam pomognu muž/žena/mama/tata/devojka/komšija.. dok gledate film ili divanite.
Ovaj sir, kao i svaki drugi veganski koji pravim je najukusniji kada se fermentuje (izezev sira od suncokreta). No, ukoliko nemate vremena da ga fermentujete, možete taj korak i preskočiti. Detaljnije pročitajte u opisu niže.
SASTOJCI:
- 200g sirovih badema
- 30ml jogurta od soje
- 50ml vode (+ još ukoliko je potrebno da bi se izblendalo)
- 1-2 kašičice soli (prilagodite svom ukusu)
- 1 srednji čen belog luka ili 1 kašičica granuliranog
- 1 kašika soka od ceđenog limuna
- 1 kašičica delikatesnog kvasca (opciono)
- začini po želji (mirođija, bosiljak, dimljena papričica..)
PRIPREMA:
- Sirove bademe isprati, staviti u posudu, preliti vodom i ostaviti da se natapaju tokom dana ili noći. Nabubriće i povećati zapreminu te vodite računa da posuda bude odgovarajuće veličine.
- Isperite bademe a potom im ogulite ljusku. Metod koji je meni najlakši i najbrži: “načnite” malo ljusku a potom pritisnite badem kao da želite da ga “istisnete”. Treba bi lako da isklizne.
- Stavite oguljene bademe u blender i prelijte ih sa vodom tek toliko da ogreznu. Dodajte i 30ml sojinog jogurta, koji je zapravo starter za fermentaciju. Sojin jogurt je dobar izbor jer već ima kulturu bakterija pogodnu za sir. U ovu svrhu možete koristiti i probiotske kapsule (koristimo prah ali ne i kapsulu). Kupite ih u apoteci i vodite računa o tome da je kapsula biljnog porekla i da ne sadrži želatin. Ukoliko imate beli miso (fermentisana japanska pasta od soje) – poslužiće za fermentaciju. U zavisnosti za koji se starter odlučite – sir će imati različite nijanse ukusa, ali meni su svi podjednako dobri.
- Dakle, u blenderu proradite bademe, vodu i izabrani starter (začine dodajemo posle fermentacije). Polako i strpljivo. Želimo da dobijemo što homogeniju, kremastiju masu. Ukoliko procenite da vam je potrebno još vode, dodajte je pažljivo, kašiku po kašiku. Količina vode zavisi od jačine vašeg blendera i dubine posude. Ionako se većina te vode u narednom koraku ocedi.
- Možete koristiti i štapni mikser, kada je potrebna manja količina vode.
- E sad sleduje fermentacija ali ukoliko nemate vremena za fermentaciju ili nemate starter (soja jogurt , beli miso, probiotksu kapsulu..) ovaj korak možete preskočiti i smesi dodati sitno seckani beli luk, delikatesni nutritivni kvasac, sok od limuna, začine po želji, malo ga ocediti kroz gazu ili cedku i staviti da se peče. Oblikovati ga rukama ili kalupom, staviti na pek papir i peći na umerenoj temperaturi (oko 170c) dok se ne stegne i ne dobije koricu. Pošto se sir nije cedio i ima više vlage, može trajati oko 45mi ili duže.
- Ali mi želimo da fermentujemo pa nastavljamo dalje. Cediljku odgovarajuće veličine stavite iznad posude u koju će se sir cediti. Obložite cediljku gazom tako da dovoljno gaze visi preko cediljke. Izlijte žitku masu iz blendera a potom ostatkom gaze prekrijte tu izručenu smesu. Na kraju je potrebno da posudom odgovarajućeg obima dna pritisnete ovaj sir da se što bolje ocedi. Ukoliko nemate takvu posudu, možete preko sira prvo staviti tanjir koji mu prekriva što veću površinu(kako bi se ravnomerno cedila tečnost) a preko tanjirića nešto teško. Ja sam koristila staklenu posudu napunjenu vodom.
- Ostavite sir na sobnoj temperaturi da se fermentuje oko 10 sati. Osetićete blago kiselkasti miris. To je sasvim ok.
- Kad je sir konačno fermentovan – otpakujte ga iz gaze, premestite u posudu, dodajte so (prilagodite svom ukusu), beli luk, sok od limuna i opciono još neke začine po vašem ukusu.
- Ovako dobijeni sir je kremast, ukusan i gotov, spreman da se maže, jede, stavlja u pite, paste, musake, lazanje, salate. Ali kao što na početku teksta rekoh – želimo ga čvstog i na kriške, pa zato nastavljamo dalje.
- Da bi se još malo stegao, ostavite ga par sati u frižideru.
- Možete ga rukama oblikovati direktno na pek papiru na tepsiji ili korisitite neku posudu kao kalup za izručivanje (kao ja) a potom ga pecite oko 30min na 150-170c (zavisno od jačine vaše rerne). Porumeneće (meni su ivice i malo zagorele – ukusno je i hrskavo) i može i napući na par mesta, što je očekivano.
- Ohladite ga i uživajte u ukusu ovog veganskog sira.
Koji blender ili secko koristite pa imate tako lepu kremastu strukturu?
Koristim Omniblender za veće količine, a za manje neki obični štapni mikser. 🙂
Draga koliko probiotskih kapsula staviti?