Da budem iskrena, sarme se nešto i ne trudim da pravim. A i zašto bih, kad je tu moja mama? 🙂
Inače je maherka za mnoge đakonije, a otkako smo muž i ja prestali da jedemo životinjske proizvode, ona se potrudila da za mnoga jela uradi vegansku paralelu. I tako su nastale razne musake, variva, paprikaši, pasulji i jedna od omiljenih-sarme, sarmice. Velike i male, volimo ih svakakve. Punjenja se manje-više uvek pridržava- konstanta u ovoj “uspešnoj jednačini” ali listovi za motanje su promenljiva- najčešći su naravno listovi kiselog kupusa (old school sarma) ali nemojte podćenjivati ni listove zelja ili, kao ovog puta- listove raštana. Savršene su – složili smo se svi a posebno ćerkica, koja na pomen bakine sarme viče “Juuupi, moja omiljena hrana”. U čudu sam se pitala kako tako majušno biće može da slisti 3 sarme?
Listovi raštana su dovoljno kruti pa se neće pokidati tokom motanja sarmica. Sezona raštana je prošla (mama ima zamrznute zalihe) ali imate i drugo pogodno “lišće”- kelj (istanjite nožem središnju deblju žilu posle blanširanja), blitvu a iduće sezone se setite i listova loze.
Ove sarmice nisu kisele pa ukoliko vam taj ukus usfali – slobodno se poslužite jabukovim sirćetom.
Mama je napisala mere, a vi napišite utiske pošto isprobate sarmu.
10 većih listova raštana za uvijanje (ili kiselog kupusa, kelja…)
1 glavica crnog luka srednje veličine (ili isto toliko praziluka)
2-3 čena belog luka
3 šargarepe srednje veličine
1 manji koren peršuna
3-4 grančice lista peršuna
1 šolja pirinča po želji
šaha oraha
1 kašika semena golice
2 kašika semena suncokreta
1 kašičica mlevene papričice
so, biber po ukusu
1 list lovora
sok od paradajza
Listove raštana kratko izblanširajte u posoljenoj kipućoj vodi, da omekšaju. Šargarepu, beli i crni luk, koren i list peršuna usitnite u secku (ili lukove nasecite sitno, šargarepu i koren peršuna izrendajte) i propržite na malo maslinovog ulja. U secku, opet, usitnite orahe, seme golice i suncokreta – pulsno, da ostanu komadići. Dakle, ne želimo da ih sasvim sameljemo. Dodajte ih dinstanom povrću.
Pirinač operite i stavite u dovoljno vode. Pošto voda proključa, smanjite temperaturu i ostavite pirinač par minuta da se kuva. Dobro ga procedite i dodajte ga povrću, orasima i semenkama. Začinite mlevenom paprikom, posolite i pobiberite po ukusu.
Po (oko) dve kašike fila (zavisno od veličine listova) umotajte u list raštana (ukoliko ne znate kako se mota sarma – zna Google, pitajte ga ;)). Sarmice slažite jednu do druge, gusto da se ne odmotaju, u dubljoj šerpi. Kada ispunite dno, slažite “na sprat”. Nalijte mešavinom soka od paradajza i vode (pola-pola), stavite list lovora i par zrnadi bibera po želji. Kuvajte dok ne provri a onda ih “krčkajte” na slaboj vatri 1 sat.
Nadam se da ćete biti zadovoljni.
Eno ih, u rerni se krčkaju… 🙂 Sa kiselim kupusom, jer tako smo u mogućnosti. Jedan red, rustik style (znači da je svaka sarma jedinstvene i nadasve neponovljive em veličine, em oblika :D). I sada čekammmmmmmmmo…
Pa kako ja tek sada vidim ove tvoje komentare? Izvini što kasnim sa odgovorima 🙂
Divne su, hvala mami na receptu, a tebi na transmisiji. 🙂 M (22m) smazla 2 komada! Ja sam svoje posle treće prestala da brojim… Jedino što bih dodala je da oni koji baš i ne vole (ili koji jaaako ne vole :)) crvenu supu, umanje paradajz ili ga dooobro upare/ukuvaju… Ako se vade bez ili sa maaalo safta, onda ništa. 🙂 Mnjam!
Super! Sjajno! Mnogo me raduje da ste zadovoljne. Mi smo obrnule još par tura sarmica od objave ovog recepta. Sreća pa listova kiselog kupusa ima tokom cele godine u prodaji. Živeo Futog! 😀
Uh gari, za sada obecava. Probala sam za sada samo fil i jedva sam se zaustavila da ne pojedem sve.
Inace punim suve paprike, pa ako ispadne ok sa njima eto jos jedne varijacije.
I… kako je ispalo? Mi smo ove godine već dva puta jeli sarme. Mnjac
Divne su. Pravila sam ih ko zna koliko vec puta do sada. 🙂
Hvala mnogo na javljanju! Drago mi je da vam se dopadaju 🙂