Proso
Često čujem da se za proso kaže da je to “hrana za ptice”. I zaista, moj prvi susret sa prosom je bio u detinjstvu kada sam njime hranila našeg papagaja. Sipala sam mu proso u ljusci, a on bi slatkim, malim kljunićem ljuštio zrno po zrno, po ceo dan. To što se koristi u ishrani životinja, nikako ne znači da nije pogodan i za ljudsku upotrebu. Proso je kvalitetna i hranljiva namirnica sa brojnim pogodnostima po naše zdravlje.
Proso se koristi u ljudskoj ishrani već hiljadama godina. Uspeva veoma lako i u skoro svakom zemljištu, pa je deo mnogih nacionalnih kuhinja i tradicija.
Proso je zrno žute boje sa opnom. U prodavnicama se, za ljudsku ishranu, najčešće prodaje već oljušteno zrno.
Benefiti prosa
Uvođenjem prosa u ishranu unapredićete svoje zdravlje.
Posebno se preoručuje osobama koje imaju tegobe sa varenjem. Ublažava i rešava zatvor, nadutost i bolove u želucu.
Takođe, pogoduje osobama sa srčanim problemima, jer sadrži kalijum i magnezijum, kao i vitamine koji su zaslužni za normalan rad našeg srca i održavanje normalnog pritiska.
Proso utiče i na smanjenje tzv. lošeg holesterola.
Sadrži i znatan udeo kalcijuma i pomaže u očuvanju zdravih kostiju, krvnih sudova, mišića, kao i pravilnog funkcionisanja nervog sistema. Pored pomenutih vitamina, proso sadrži i gvožđe, pa se preporučuje i osobama koje su anemične.
Jedan od razloga njegove popularnosti je to što proso ne sadrži gluten.
Žitarica ili ne?
Proso se uzgaja i koristi kao žitarica – zrno se ljušti i kuva, ili se melje u brašno. Iz tih razloga je mnogi smatraju žitaricom. Proso spada u pseudožitarice, kao što je slučaj sa kinoom i heljdom. Proso priprada porodici trava.
Kako se koristi proso?
Proso se sprema na brojne načine. Najčešće se kuvan i začinjen služi umesto žitarica kao prilog. Kao što od riže spremamo rižoto, od prosa se, slično, može spremiti “prosoto”.
Proso rado dodajem u čorbe umesto testa. Od kuvanog prosa i povrća pravim pljeske, uštipke, a stavljam ga i u obrok salate. Kuvano zrno možete da dodate u kukuruznu proju, pitu ili krekere.
Brašno od prosa se može koristiti kao dodatak hlebu, pecivima i krekerima.
Zbog svoj blagog i prijatnog ukusa, proso se odlično pokazao i u slatkim receptima: keksima, mafinima, kašama sa voćem i orašidama. Zato što je bez glutena i vrlo hranljiv, savetuje se da proso bude jedna od prvih namirnica koja će se uvesti bebama.
Kako se kuva proso?
Pre kuvanja, zrno prosa je potrebno dobro isprati od nečistoća. Takođe, pranjem ćete redukovati stvaranje pene tokom kuvanja. Možete ga ispirati u cediljci pod mlazom vode ili u šerpi. Ispiranje u šerpi radite tako što proso sipate u šerpu, nalijete vode malo iznad površine prosa, promešate da se voda zamuti, potom odlijete vodu i postupak ponovite 3 – 4 puta, dok voda nakom mešanja ne ostane bistra.
Proso kuvam na dva načina, i to zavisno od toga da li želim da dobijem rastresito proso ili kašu.
RASTRESITO KUVANO PROSO (proso : voda – 1 : 3)
Proso prvo isperite i ocedite, a onda na 1 količinu prosa dodajte 3 količine vode. Najlakše je da za merenje koristite neku čašu ili šolju. Stavite da se kuva na najjačoj temperaturi, dok ne provri. Tada smanjite temperaturu i ostavite proso da se tiho krčka, bez poklopca, 15-ak minuta. Povremeno promešajte. Kada proso nabubri i upije svu tečnost, gotovo je. Po želji, tokom kuvanja dodajte malo soli.
KAŠA OD PROSA (proso : voda/mleko – 1 : 4)
Ispiranje i ceđenje prosa uvek radim, bez obzira kako ću ga kuvati.
Za kašu od prosa, odmer zrna i vode je malo drugačiji. Pošto želim da se proso skroz raskuva, dodajem više vode i duže ga kuvam. Na jednu meru prosa dodajem četiri mere vode. Umesto vode, često koristim biljna mleka. Sojino i bademovo su se pokazali kao najbolja dopuna ukusnom prosu. U kaše često dodajem seckano sveže ili suvo voće, orašide, kakao ili cimet. Jedan poseban recept za čoko puding od prosa ćete pronaći dalje u tekstu.
Da li se proso natapa tokom noći?
Kao i druge žitarice, pseudožitarice i mahunarke, proso u svojoj opni sadrži fitinsku kiselinu. Ona se naziva još i antinutrijent, jer naše telo sprečava da iz namirnica usvojimo sve hranjive materije. Fitinska kiselina se neutrališe, odnosno razlaže na nekoliko načina: natapanjem u vodi, klijanjem i fermentovanjem.
Iz navedenih razloga, savetujem da, kad god vam se ukaže prilika, proso natapate u vodi pre kuvanja. Natapanje tokom noći bi bilo idealno. Proso će tokom natapanja nabubriti i omekšati, pa prilikom kuvanja koristite manje vode i skratite vreme kuvanja.
Priprema obroka unapred
Odlike vremena u kom živimo su užurbanost i stres. Primorani smo da tražimo prečice, posežemo za brzim i lakim izborima u mnogim situacijama, pa često i kada su u pitanju obroci i ishrana. Hrana se neretko poručuje, obroci se svode na brzu hranu, a vremena i kapaciteta je esve manje da sami spremamo svoje obroke.
Zato vam predlažem da pripremite više obroka unapred. Koristićemo proso. Želja mi je da kroz tri ukusna, a raznolika recepta upoznate proso, osetite taj divan ukus, kao i mogućnosti koje daje u pripremi jela.
Nature’s Promise linija
Svakoj pripremi obroka prethodi nabavka namirnica. Težimo zdravijim opcijama, celovitim namirnicama iz organskog i proverenog uzgoja. Danas smo opravdano puni sumnje, pa čitamo deklaracije i tražimo pouzdane prodavce i markete.
Dobra vest je da u MAXI supermarketima možete kupiti proizvode brenda Nature’s Promise.
Oljušteno zrno prosa, kao i ostale namirnice korišćene u naredna tri recepta sam kupila u Maxi supermarketu. Oljušteni proso je iz Nature’s Promise Healthy Life linije.
RECEPTI (mere + postupak)
Odmerite 1 šoljicu prosa. Isperite ga i ocedite. Potom ga kuvajte u 3 šoljice vode, sa malo soli. Nakon što provri, proso kuvajte na nižoj temperaturi oko 15min, bez poklopca i uz povremeno mešanje.
Ova količina prosa će biti dovoljna za supu i obrok salatu.
Minestrone supa u tegli
Koncept gotove supe u tegli, za poneti na posao ili izlet, podrazumeva da sve namirnice koje to zahtevaju, budu prethodno termički obrađene. Zato sam se odlučila za Nature’s Promise kuvani grašak i kukuruz šećerac iz teglice.
U teglicu stavljamo paradajz passatu, skuvani proso, grašak, kukuruz, sitno rendanu šargarepu i začine.
Teglu ne punimo do vrha, ostavljajući prostor za vrelu vodu koju ćemo da sipamo neposredno pred služenje.
SASTOJCI (za teglu od 1l)
- 50ml paradajz passate Nature’s Promise
- 4 supene kašike Nature’s Promise kuvanog prosa
- 3 kašike Nature’s Promise organskog graška
- 3 kašike Nature’s Promise organskog kukuruza šećerca
- 1 manja, sitno rendana Nature’s Promise BIO šargarepa
- začini: suva bio mešavina, so, biber, suvi bosiljak
Obrok salata Rainbow
Gotova obrok salata za poneti je jelo koje zahteva minimum vremena, a iznova me oduševi ukusom, izgledom i hranljivošću. Kada spremam ovakve salate, trudim se da uvek imam poneku:
– žitaricu ili pseudo žitaricu: proso, kinou, helju, pirinač.
– mahunarku: tofu – od soje, pasulj, leblebiju, grašak, sočivo..
– raznobojno sveže povrće: šargarepu, papriku, tikvicu, krastavac, brokoli, paradajz i obavezno neko zeleno lisnato povrće: rukolu, baby spanać, matovilac, iceberg salatu, mikrobilje…
– preliv za salatu, jer zaokružuje ukus i daje mu završnu notu.
Sve to sam uvrstila u salatu.
SASTOJCI (za posudu prečnika 20cm)
- 4 kašike Nature’s Promise oljuštenog prosa
- 2 cveta brokolija
- 1/3 krastavca
- 5kom Nature’s Promise BIO čeri paradajza
- pola šake svežeg matovilca
- 1kom Nature’s Promise BIO šargarepe, rendane na prutiće
- 1/2 Nature’s Promise dimljenog tofu sira
PRELIV za salatu:
- 3 kašike devičanskog maslinovog ulja
- 1 izrendan čen belog luka
- 1 cm korena đumbira, sok isceđen iz rendanog korena
- sok od 1/4 limuna
- malo soli i bibera
Promešati i čuvati u teglici. Preliti preko salate u vreme služenja.
Čoko puding od prosa
Za pripremu ovog recepta, neophodno je da se proso, kao i uvek, prvo ispere i ocedi. Ukoliko imate vremena, idealno je da ga prethodno natopite tokom noći.
Oceđeno proso prelijte biljnim mlekom u razmeri 1:4, pa kuvajte oko 20 minutra na umerenoj tempreturi, sve dok se proso ne raskuva i ne dobijete gustu kašu.
Zasladite javorovim sirupom, dodajte kakao, cimet, vanilu i čia semenke. Sve to sjedinjeno izblendajte. Ovo možete uraditi štampnim mikserom, u blenderu ili procesoru. Blendajte dok ne dobijete teksturu koja Vama odgovara. Puding izručite u posudu u kojoj će se stegnuti. Kada se rashladi, ukrasite ga mešavinom bobičastog voća.
SASTOJCI (za 4 služenja)
- 1 šoljica (200ml) Nature’s Promise oljuštenog prosa
- 4 šoljice (800ml) Nature’s Promise napitka od badema
- 70ml Nature’s Promise organskog sirupa od javora
- 3 pune kašičice sirovog kakao praha
- 1 kašika vanila ekstrakta
- 3 kašike Nature’s Promise čia semenki
- 1 šaka Nature’s Promise BIO borovnica
- 1 šaka Nature’s primise BIO malina
- 1 šaka ribizli
ZAMENSKE NAMIRNICE
ŽITARICA: Iako je u sva tri recepta glavna uloga pripala prosu, zamenske namirnice bi mogle biti kinoa ili heljda. Ukus i tesktura će naravno biti drugačiji, ali obroci će i dalje ostati nutritivno bogati i preukusni. Možete i kombinovati više pseudožitarica. Linija Nature’s Promise Healthy Life ih im asve tri: proso, heljdu i kinou.
Ukoliko su vam heljda i kinoa interesantni i želite da ih uvrstite češće u svoju ishranu, pozivam vas da isprobate i recept za neverovatan prirodno fermentovani hleb od ovde dve pseudo-žitarice – heljde i kinoe.
POVRĆE – U supi koristiite bilo koje povrće koje vam je trenutno dostupno. Grašak, boraniju, kukuruz, edammame, krompir prethodno morate skuvati ili , za brže rešenje, korsitite već kuvano, pasterizovano iz teglice. Možete dodati i mahunarke – pasulj, leblebije, sočivo. naravno, prethodno skuvane.
U supu možete staviti i zeleno lisnato povrće poput spanaća, blitve, zelja. Operite ga i iseckajte. Ono će splasnuti nakon što ih prelijete vrelom vodom.
U čoko puding po želji dodajte cimet, mešavinu za mednejake a za kremastiji puding dodajte gusti grčki jogurt od ovsa ili soje.
// Ova objava je sponzorisana. Recepti su nastali u saradnji sa MAXI Srbija.